Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija

Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje 2017 m. gegužės 2-31 d. eksponuojama personalinė Eglės Dvarionaitės - Vindašienės karpinių paroda „Kalno sakmė“. Lankytojai turi puikią progą susipažinti su karpinių menu, populiarėjančiu ir atrandančiu savo vietą šiame laikmetyje.

b_530_353_16777215_0_0_images_iliustracijos_Kauno_bendrija_2017_DSC_1658_.jpg

Tautodailininkė parodą „Kalno sakmė“ skiria Piliakalnių metams, gimtajam Žaliakalniui, savo tėveliams, seneliams ir proseneliams, įkvėpusiems ištikimybę Lietuvai.

Eglė Dvarionaitė-Vindašienė karpo iš popieriaus jau daugiau nei trisdešimt metų. Šiandien tautodailininkė – tikra šio amato meistrė, viena žinomiausių karpytojų Lietuvoje, nuo 1990 metų yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, nuolat dalyvauja respublikinėse ir tarptautinėse parodose. Jos darbai buvo eksponuojami Švedijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Punske, Rusijoje, Baltarusijoje, Turkijoje, Lenkijoje.

Nuolat organizuoja karpinių meno sklaidą, veda praktinius užsiėmimus vaikams ir visai šeimai, autorinius seminarus, karpytojų plenerus ne tik Kauno mieste, bet ir visuose Lietuvos regionuose.2014 metais Lietuvos ambasados Rusijoje oficialiu kvietimu pristatė lietuvių papročius, tautodailę ir karpinius Maskvos Jurgio Baltrušaičio mokykloje bei lietuvių bendruomenėje, o 2016 metais dalyvavo tarptautiniame karpytojų simpoziume Baltarusijoje Molodečno mieste, kur skaitė pranešimą apie karpinių meno įtaką lietuvybei. Tais pačiais metais rodė darbus jungtinėje tarptautinėje pasaulio karpinių parodoje Minskonacionaliniame istorijos muziejuje.

Nuo 2016 metų gruodžio mėnesio Turkijojeeksponuojamos Eglės Dvarionaitės -Vindašienėsautorinėskarpinių parodos, kurias organizuoja Lietuvos Tautodailininkų sąjunga kartu su Lietuvos ambasada Turkijoje.

Šį pavasarį tautodailininkė kartu su Lietuvos karpytojais pristato savo darbus lietuvių liaudies meno parodoje, kuri buvo atidaryta balandžio 22 d. Varšuvoje, Lietuvos kultūros centre.

2013 m. Kauno miesto savivaldybė už etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą tautodailininkei skyrė kultūros ir meno stipendiją.

Muzikų Dvarionų giminės atžala Eglė V. su lietuviškuoju kultūros lobynu susipažino dar vaikystėje. Vėliau studijų metais dalyvaudama kraštotyros ekspedicijose rinko tautosaką, autentiškas liaudies dainas, kurias ir šiandien dainuoja, moko kitus pajusti nepaprastą jų jėgą. Kaip Eglė V. sako, senasis lietuvių folkloras yra mūsų šventraštis – lig indiškos Vedos. Ji vienintelė Lietuvoje karpo laiškus, o tradicinių popieriaus užuolaidėlių mokėsi pas garsiąją karpytoją Juliją Daniliauskienę (Putvytę).Eglė V. tiki, kad kantriosios lietuvių moterys gali šito meno išmokti, skatina jas puošti ir apsaugoti savo namus rankų darbo dirbiniais.

b_300_461_16777215_0_0_images_iliustracijos_Kauno_bendrija_2017_Egle_Klaipeda_3-n.jpgPagrindiniai jos darbų motyvai persipina su baltiškais ženklais ir simboliais, kurie yra indoeuropietiškos kultūros dalis. AutorėPasaulį vaizduoja ant kalno augantį medį, kuris jungia tris dalis – požemį (šaknys), žemę (kamienas) ir dangų (šakos). Čia galima atpažinti žaltį, ugnį, marias, saulę, paukštį, bitę, galimapajustižmogaus santykį su gamta ir Kūrėju. Autorės teigimu, „žmogaus dermė – sutapti su Pasaulio kalnu, Kosminiu medžiu ir tapti Visatos ašimi”.Ant Pasaulio kalno augantis Medis jungia Šį ir Aną pasaulius - gyvuosius ir išėjusius už jūrių marių. Jis jungia praeitį, dabartį ir ateitį. Jis beribis laike ir erdvėje. Jis buvo, yra ir bus...Neatsitiktinai Eglės karpiniuose matome kankles, luotą, kuriuo motina ir tėvas plaukia per Gyvenimo vandenyną.

Autorė viliasi, kad ilgai išliks mūsų protėvių paveldas, nenutils dainos, neišnykstradiciniai amatai, o šeimos kūrens ugnį, dalins medų, kabins sodą, kels stebulę, ties jievaro tiltą, atvers vartus, pro kuriuos, nusiprausę Gyvybės vandeniu, ant kalnelio atsistoję, Dangų pasieks.

Tautodailininkės Eglės Dvarionaitės - Vindašienėskarpinių parodos „Kalno sakmė“ pristatymas vyko gegužės 12 d. 17 val.Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2).Dalyvavo Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, Kauno bendrijos pirmininkas Valentinas Jazerskas, tapytojas Virginijus Kašinskas, Saulius Lipinskas(kanklės), folkloro ansambliai „Alda“ (vadovės G.R.Pečiulienė, R. Baniulienė), „Sauluva“ (vadovė G.R.Pečiulienė, R.V. Šukienė), bendruomenės centro „Žaliakalnio aušra“ nariai. Įėjimas nemokamas.

Daugiau apie autorę ir jos kūrybą:

http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/karpiniai.htm

Karpiniai Maironiui: http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/Maironiui_karpiniai.htm

Karpiniai-laiškai: http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/baltas_laiskas_2009.htm

Angelai: http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/Angelai_2007Morkun-str.htm

/Video/ Daina „Saulės ašara“, atliekama folkloro grupės „Atalyja“:

Rasti svetainėje

Projektus svetainėje finansuoja:

Straipsnių ir filmuotų reportažų ciklas, skirtas LTS 55-mečiui

"Strateginė Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos finansavimo programa"
"Virtualios tautodailės parodos, skirtos LTS 55-mečiui"

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos tautodailininkų sąjunga (LTS) Įmonės kodas 190766761 Stiklių g. 16, LT- 01131 Vilnius Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija (LTKA) Įmonės kodas 300122466 Stiklių g. 18, LT-01131 Vilnius  Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

© 2024