Jau kitą savaitę prasidės kalendorinis pavasaris, bet jo neskelbs Kaziuko mugės šurmulys ir tai bus pirmas toks kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje. XX amžiuje mugės tradiciją nutraukdavo tik karai, o 2021 metų Kaziuko mugė bus pirmoji, kurią organizatoriai nusprendė dėl nepalankios epidemiologinės situacijos perkelti į virtualią erdvę. Kasmet Kaziuko mugėje dalyvaujantis tautodailininkas Tadas Sidaravičius išsaugojo bent vieną tradiciją iš dviejų – nors neliko gyvos mugės, tačiau jis ir vėl dalyvauja Šv. Kazimiero statulėlių parodoje, kurią galima aplankyti virtualiai katedra.lt.
Kaziuko mugės tradicija kilo iš šventojo karalaičio Kazimiero procesijų, rengiamų nuo 1604 metų. Ji vyksta kasmet, artimiausią savaitgalį iki Šv. Kazimiero dienos, kovo 4-osios. Net ir sovietmečiu mugė vykdavo, gal tik ne taip plačiai, kaip iki Antrojo pasaulinio karo ar Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių ir manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus narys T.Sidaravičius su tradicine Kaziuko muge susijęs ne tik tuo, kad joje dalyvaudavo su savo drožiniais, – viena jo svajonių buvo išdrožti Šv. Kazimiero skulptūrą.
„Pirmą kartą sukurti Šv. Kazimierą sugalvojau dar besimokydamas Alytaus dailiųjų amatų mokyklos 3 kurse. Tuomet sumanymo teko atsisakyti, tačiau, praėjus ketveriems metams, 2019-aisiais, mišiose Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, skirtose Šv. Kazimierui, sužinojau apie galimybę sudalyvauti šventojo statulėlių konkurse“, – pasakoja Tadas.
Tai atgaivino svajonę ir paskatino ją realizuoti. Sukurtą skulptūrą Tadas atgabeno į Šv. vysk. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedrą baziliką, kurioje ir vyko paroda. Kovo 4 dieną, apdovanojant konkurso dalyvius, paaiškėjo, kad jo sukurta Šv. Kazimieras skulptūra žmonių balsavimo metu iš beveik 100 darbų išrinkta gražiausia ir tikriausia. Autoriui tai buvo nepakartojamos emocijos.
Pernai dalyvavo tame pačiame konkurse, kuriame dabar jau varžėsi gerokai daugiau dalyvių. Didžiavosi savo Šv. Kazimieru milžinu, išsiskiriančiu iš kitų ne veltui. Ir šįkart T.Sidaravičiaus šventąjį žiūrovai išrinko geriausiu.
„Šiemet ir vėl nusprendžiau sudalyvauti konkurse, gaila, kad dėl susiklosčiusios situacijos konkursas vyks elektroninėje erdvėje, bet yra įdomi naujovė – galima kurti ir „judančios statulėles“ filmukus. Šį kartą pristačiau išskirtinį Šv. Kazimierą, remdamasis garsiuoju Kazimiero paveikslu, nutapytu apie 1521 metus ir žinomu visame pasaulyje. Netikėta ir unikali šio paveikslo detalė – dvi skirtingas lelijas laikančios šventojo dešinės rankos. Šią keistenybę aiškina legenda. Pasak jos, dailininkas, norėdamas pakeisti Šv. Kazimiero dešinės rankos gestą, vietoj ištiestos į šalį nutapęs kitą ranką, nukreiptą krūtinės link. Tačiau net storai užtapytoji ranka pro dažų sluoksnį vis išlįsdavo. Tai palaikyta stebuklu, bylojančiu apie šventojo karalaičio dosnumą ir rūpestį vargingaisiais. Baltos lelijos simbolizuoja skaistumą, o kairėje rankoje laikomas rožinis – pamaldumą Švenčiausiajai Mergelei Marijai“, – pasakoja Tadas.
Taigi šį kartą konkursui pateikė būtent tokį Kazimierą, o konkurso nugalėtojai bus skelbiami kovo 4 dieną, tada ir sužinos, kaip šį kartą sekėsi. Beje, pirmasis T.Sidaravičiaus sukurtas Šv. Kazimieras nuo šiol turi naujus namus – jis apsigyveno Igliaukos Šv. Kazimiero bažnyčioje.
Pats Tadas gyvena Gudelių seniūnijoje, Marijampolės savivaldybėje, bet, mokydamasis Dailiųjų amatų mokykloje, užmezgė ryšį su Alytumi ir Dzūkija ir jį išlaikė – nuo 2016 metų yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus narys, šiuo metu šalia drožybos dar ir dirba Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filiale sargu.
Tadas kuria įvairius gaminius iš medžio, nuo buitinių dirbinių, mentelių, lentelių, padėklų, iki vidaus ir lauko skulptūrų, dievukų, šventųjų, paukščių. Dalyvauja įvairiose parodose bei drožybos pleneruose, mugėse pristato savo gaminius. Surengė septynias asmenines parodas. Tadas – jaunosios kartos tautodailininkas, medžio drožyba susidomėjo dar mokydamasis Gudelių pagrindinėje mokykloje.
Pasakoja, kad dar 5-oje klasėje jį sužavėjo virsmas iš paprastos kulbės (trinkos) į medžio skulptūrą. Mokydamasis Alytaus dailiųjų amatų mokykloje per trejus metus kūrė pačias įvairiausias skulptūras, tiek šventųjų, liaudiškais motyvais, ypač su paukštukais, angelus.
2019 metais „Aukso vainiko“ konkurse regiono ture laimėjo 3-iąją vietą bei buvo nominuotas „Geriausiu Marijampolės Apskrities Meistru“.
https://www.facebook.com/medis.atgyja/
Tik palijo lietus 🌧️ Ir pas mane išdygo šitie gražuoliai!!!🍄🍄🍄 P.S. SUNKIAUSIAS 65KG😅
Posted by Medis atgyja on Friday, July 31, 2020