Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija

b_250_250_16777215_0_0_images_iliustracijos_skelbimai_2017_rastai.jpg

2017 m. gruodžio 14 d. 14:00-17:00 LR Seimo Europos informacijos biuro patalpose (Seimo III rūmai, Gedimino pr. 53, Vilnius) įvyks konferencija, skirta Lietuvių etninės kultūros draugijos atlikto tyrimo ,,Etninės kultūros vertybinių nuostatų tyrimai valstybės politikai“, kurį dalinai remia Lietuvos kultūros taryba, išvadų aptarimui.

Tą pačią dieną 09:30-10:00 val. LR Seimo spaudos konferencijų salėje įvyks Seimo narių Stasio Tumėno ir Roberto Šarknicko spaudos konferencija ,,Etninės kultūros politikos problemos ir iššūkiai“. Spaudos konferencijoje dalyvaus Lietuvių etninės kultūros draugijos pirmininkė, Muzikos ir teatro akademijos doc., etnomuzikologė dr. Dalia Urbanavičienė, Lietuvos istorijos instituto moksl.darb. etnologas dr. Vytautas Tumėnas, politologas Vytautas Sinica.

Konferencijoje, kurią rengia Lietuvių etninės kultūros draugija, bus aptariami naujausi duomenys apie etninės kultūros puoselėjimą kultūros lauke, apie jos dėstymą mokyklose, moksleivių požiūrį į etninės kultūros vertybes. Remiantis etninės kultūros politikos formuotojų apklausos duomenimis, bus pristatytos aktualiausios etninės kultūros politikos problemos ir iššūkiai. Taip pat bus nagrinėjama etninės kultūros teisinio reguliavimo visuma ir sistemiškumas, konvencijų, įstatymų ir vykdomosios valdžios teisės aktų atitiktis ir efektyvumas.

Šis tyrimas atskleidžia etninės kultūros puoselėjimo būklę valstybės politikoje ir parodo su kokiais sistemiškumo stokos iššūkiais susiduriama, ir rekomenduoja, kaip spręsti įsisenėjusias problemas.

Politologas V. Sinica pirmą kartą Lietuvoje nagrinės etninės kultūros globos ir puoselėjimo teisinio reguliavimo visumą, jo sistemiškumą. Aiškinsis, ar šalies norminiai dokumentai užtikrina etninės kultūros gyvybingumą, kaip demokratišką kultūrinės raiškos formų įvairovės elementą. Ar mūsų teisinio reguliavimo sistema atitinka Etninės kultūros globos pagrindų įstatymo nuostatas, UNESO konvencijas dėl nematerialaus paveldo ir dėl kultūrų raiškos įvairovės apsaugos ir skatinimo, bei esmines Europos Tarybos (Faro) konvencijos dėl kultūros paveldo vertės pagrindų visuomenei nuostatas.

Sociologė I. Trinkūnienė aptars etninės kultūros perteikimo vidurinėse mokyklose problemas. Jos apžvelgs švietimo sistemos įtaką moksleivių požiūriui į etninės kultūros vertybes, jų pokytį nuo XXI amžiaus pradžios iki dabarties. Ataskleis ar padaryta pažanga padaryta valstybės politikoje etninės kultūros ugdymo srityje. Keliamas klausimas, ar pasiteisina integruoto etninės kultūros švietimo modelis.

Etnologas V. Tumėnas pristatys aktualiausias etninės kultūros politikos problemas ir iššūkius, pateiks išvadas ir rekomendacijas, remdamasis tyrėjų grupės (dr. G. Kirdienė, A. Rubikienė, N. Balčiūnienė) vykdyta kultūros politikos formuotojų ir dalyvių apklasa, bei dr. D. Kulakauskienės ir dr. A. Bylaitės-Žakaitienės įžvalgomis apie etninės kultūros integravimo į formalaus ugdymo procesą nesklandumais. Kritiškai nagrinės, kaip užtikrinamas kultūrinės raiškos formų įvairovės prinipas, kokia didžiausių šalies paveldo bendruomenių prieigos galimybė prie etninės kultūros, ar tinkamas valstybės dėmesys etninės kukltūros tyrimams, puoselėjimui ir sklaidai, kokios integruoto etninės kultūros ugdymo mokyklose silpnybės ir alternatyvos.

Tyrimo pristatymą, kuris vyks Seime drauge su suinteresuotais Seimo nariais, kitais aktyviais kultūros lauko puoselėtojais, vadybininkais, tyrėjais užbaigs LEKD Pirmininkės etnomuzikologės dr. D. Urbanavičienės moderuojama diskusija. Tikimasi sulaukti pastabų dėl išvadų ir rekomendacijų, kaip tobulinti valstybės politiką etninės kultūros srityje.

Šio tyrimo aktualumą pagrindžia Europos Tarybos konvencijos dėl kultūros paveldo vertės pagrindų visuomenei nuostatos. Teigiama, kad su kultūros paveldu susijusios teisės yra neatskiriamos nuo teisės dalyvauti kultūriniame gyvenime, kaip apibrėžta Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje; kad kultūros paveldą, tradicijas reikia išsaugoti ir tvariai naudoti dėl žmogaus raidos ir gyvenimo kokybės. Siekiama atkreipti didesnį dėmesį į paveldo bendruomenes, vertinančias tardicijų ir kultūros paveldo specifiką, norinčias viešosios veiklos dėka jį išlaikyti ir perduoti ateities kartoms. Įpareigojama atsižvelgti į kiekvienos paveldo bendruomenės suteikiamą vertę kultūros paveldui; pripažinti savanoriškų organizacijų, kaip veiklos partnerių ir konstruktyvių kultūros paveldo politikos kritikų, vaidmenį; imtis priemonių gerinti prieigą prie paveldo ir gyvųjų tradicijų, ypač jaunimui, kad augtų poreikis jį išsaugoti ir supratimas apie jo naudą ir vertę. Siekiama imtis reikiamų veiksmų ir dėl kultūrinių raiškos formų įvairovės skatinimo; didesnės visų susijusių viešųjų, institucinių ir privačių subjektų įgaliojimų sąsajos. Šalys įsipareigoja kultūros paveldą studijuoti, aiškinti, apsaugoti, išsaugoti ir pristatyti, dalyvauti viešuose pokalbiuose ir debatuose dėl galimybių ir grėsmių, susijusių su kultūros paveldu.
Maloniai kviečiame dalyvauti konferencijoje. Įėjimas laisvas. Prašytume pranešti apie savo dalyvavimą el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Norintiems dalyvauti Seimo narių spaudos konferencijoje būtina registruotis el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba tel. 8-616-19417.

Projekto vadovas Vytautas Tumėnas

 

Rasti svetainėje

Projektus svetainėje finansuoja:

Straipsnių ir filmuotų reportažų ciklas, skirtas LTS 55-mečiui

"Strateginė Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos finansavimo programa"
"Virtualios tautodailės parodos, skirtos LTS 55-mečiui"

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos tautodailininkų sąjunga (LTS) Įmonės kodas 190766761 Stiklių g. 16, LT- 01131 Vilnius Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija (LTKA) Įmonės kodas 300122466 Stiklių g. 18, LT-01131 Vilnius  Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

© 2024